ÚČINKY A DEFICIT VITAMÍNU K

 

Vitamín K je mimořádně důležitý pro srážení krve. Bez něj bychom mohli vykrvácet. Vitamín K však není jen jeden vitamín, je to skupina tří vitamínů (K1, K2, K3), které jsou rozpustné v tuku. Tělo potřebuje tuto skupinu vitamínů přijímat pravidelně a v malých dávkách. Lidský organizmus si bohužel tyto látky sám vyrobit nedokáže.

krv

Když naše tělo zpracovává vitamín K1, tak je postup následující: K1 nejprve putuje do tlustého střeva, kde se jeho forma přemění na vitamín K2, odtud přechází do tenkého střeva, které ho absorbuje a odtud cestuje do celého těla. Zásoby vitamínu K2 se ukládají v tukových tkáních a v játrech.

Vitamín K může reagovat různě v kombinaci s různými léky, jako jsou například tablety na hubnutí, léky na snížení cholesterolu nebo antibiotika. Proto byste se měli před zahájením užívání jakýchkoliv doplňků výživy poradit se svým lékařem.

Účinky vitamínu K

Jak jsme již zmínili v úvodu, vitamín K má vliv na srážlivost krve. Při jeho výrazném nedostatku bychom při úrazu mohli vykrvácet. Nedostatkem tohoto vitamínu však trpí pouze malé procento dospělých lidí na celém světě. Deficit vitamínu K je ale poměrně častý u novorozenců. Dávka vitamínu K se tedy dává lidem, kteří trpí špatnou srážlivostí krve a v těle také zabezpečuje zdravé a silné kosti. Díky tomu pomáhá předcházet zlomeninám a naše kosti jsou odolnější.

Jistá studie ukázala, že mezi zdravými lidmi nad 70 let měli ti s nejvyšší hladinou vitamínu K v krvi lepší kognitivní schopnosti, jako například výbornou paměť.

Vitamín K může také pomáhat předejít vysokému krevnímu tlaku tím, že v tepnách na místech, kde se usazuje přespříliš minerálů, pomáhá předejít mineralizaci, což umožňuje krvi téci volně a bez překážek.

Nabídku našich vitamínů K si můžete prohlédnout zde.

tlak

Nedostatek vitamínu K

Nedostatkem vitamínu K můžete trpět zejména když:

  • trpíte onemocněním, které postihuje váš trávící trakt
  • užíváte léky, které zhoršují vstřebávání vitamínu K
  • trpíte podvýživou
  • užíváte alkohol v nadměrném množství

Nedostatek vitamínu K způsobuje:

  • zvýšenou tvorbu modřin
  • špatnou srážlivost krve a zvýšenou krvácivost
  • řídnutí kostí

Když má novorozenec nedostatek vitamínu K a následkem toho slabou srážlivost krve, může mít i malá nehoda tragické následky. Proto se všem novorozencům dává po narození injekce s vitamínem K.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení